BMW

 

BMW

BMW logoZačátkem 20. století založil Karl Friedrich Rapp firmu Bayerische Flugzeug-Werke (BFW) na výrobu motorů do letadel. V roce 1916 dostala mladá společnost lukrativní zakázku od firmy Austro-Daimler na dvanáctiválcové motory do letadel. Aby mohl Karl Friedrich Rapp rozjet výrobu, potřeboval větší kapitál. Oslovil dvojici investorů Camilla Castiglioniho a Maxe Frize a dohromady založili novou společnost Bayerische Motoren Werke (BMW).

BMW IsettaPo První světové válce byla v Německu zakázána produkce letadel a firma BMW se obrátila na jinou oblast těžkého strojírenství, začala vyrábět části vlaků. V roce 1924 byl vyroben první motocykl s modrobílou vrtulí ve znaku. Model R32 měl vzduchem chlazený dvouválcový boxer o objemu 500 ccm. V roce 1928 koupilo BMW malou výrobní firmu Dixi Company a z její produkce vyjel první automobil s označením BMW 3/15.

BMW DixiPrvní automobil konstrukce BMW sjel z výrobní linky až v roce 1933. Před druhou světovou válkou se začaly prodávat kupé a kabriolety BMW 327, verze 328 byla roadsterem a luxusní sedan měl označení 335. Během války byla firma BMW hlavním dodavatelem motorů pro válečná letadla Luftwaffe a vyráběla motocykly pro německý Wehrmacht. Závěrem druhé světové války při bombardování Mnichova byly továrny BMW těžce poničeny.

BMW 327Po válce nesmělo BMW tři roky vyrábět motocykly a na pět let byla zastavena produkce automobilů. V padesátých letech 20. století prošlo BMW velkou krizí a v roce 1959 doporučuje tehdejší management firmy prodat akcie konkurenčnímu koncernu Daimler-Benz. Majoritní akcionář Herbert Quandt se ale v posledním okamžiku rozhodl svůj podíl neprodat a na radu svých bankéřů naopak zvýšil podíl ve firmě BMW na 50 procent. Díky následné Quandtově politice se firmě opět začalo dařit.

BMW 700V tom stejném roce se začalo s výrobou BMW 700, kompaktního vozítka s motorem o objemu 697 ccm z motocyklu R67. Postupně vznikla i závodní verze RS. Na výstavě automobilů ve Frankfurtu v roce 1961 byl představen model BMW 1500, nový kompaktní sedan s kotoučovými brzdami na přední nápravě a revolučně řešeným odpružením.

V 70. letech minulého století začíná označení automobilů, které vydrželo až dodnes.  V roce 1972 vznikla řada 5, kde jsou především komfortní sedany; řadu 3 reprezentovala sportovní kupé a v roce 1977 se objevuje luxusní řada 7. Základní řady 3, 5 a 7 později doplňuje modelová řada 6 a legendární sportovní vůz M1.

BMW 502Mezi roky 1994 a 2000 automobilce BMW šéfoval Bernd Pischetsrieder. Pod jeho vedením koupila firma většinový podíl v anglické společnosti Rover Group, kam spadalo hned několik firem: Rover, Mini, Land Rover, Austin, Morris, Riley, Triumph a Wolseley. Vedení Roveru si ale vynutilo velkou nezávislost na BMW a myslelo si, že všechny problémy zvládnou vyřešit sami. Postupem času byla tato firma tak ztrátová, až ji BMW prodalo za symbolických 10 liber společnosti Phoenix Venture Holdings a automobilku Land Rover odkoupil koncern Ford Motor Company. Naopak Mini bylo a je stále velmi ziskové.

BMW 518V 90. letech 20. století se pokusila dvojice firem BMW a Volkswagen koupit anglickou společnost Rolls-Royce Motors. Volkswagen nabídl více, ale za 430 miliónů liber koupil pouze práva na legendární sošku Spirit of Ecstasy, tvar masky a mřížku chladiče. Ochranou známku Rolls-Royce si původní firma ponechala a časem ji prodala BMW. Automobilka z Mnichova se stala majitelem prestižní značky a Volkswagen nakonec ustoupil (koupil totiž méně problémové Bentley). Pod křídly BMW byl v roce 2003 představen na výstavě v Detroitu Rolls-Royce Phantom. S cenovkou 330 tis. dolarů se stal cílem bohatých podnikatelů, úspěšných celebrit a arabských šejků, ale především stanovil nové měřítko pro třídu luxusních automobilů.

BMW 735Velký převrat v designu BMW způsobil návrhář Christopher Bangle. Vozy z jeho návrhářského prkna vidíme dnes a denně a mezi širokou veřejností způsobily BMW M1rozporuplnost: velké skupině zákazníků se nová BMW líbí, ale najde se i nemalá skupina odpůrců současného designu. Modelová řada se rozšířila o kompaktní hatchbacky řady 1, roadstery Z4 a sportovní M3 a M5. Nesmíme opomenout ani veleúspěšné SUV X5 a menšího brášku X3. V současné době má BMW výrobní komplexy kromě Německa i v USA, Velké Británii, Rakousku, Číně, Indii, Jihoafrické republice a Egyptě.

BMW Z4BMW má jako jedna z mála automobilek vyvinut speciální dvanáctiválec s možností spalovat vedle benzínu i vodík přímo v motoru. Tento revoluční agregát je v modifikované sériové řadě 7 s označením Hydrogen. Problémem je ale absence sítě čerpacích stanic, které by vodík nabízely a stává se z toho nekonečný kruh: výrobci vozů v čele s BMW tvrdí, že začnou vyrábět vozy s možností spalovat vodík místo benzínu a nafty, ale musí být zajištěna síť čerpacích stanic. Prodejci pohonných hmot se naproti tomu brání: proč by měli stavět nové čerpací stanice na alternativní pohon, když se zatím nevyrábí auta.


 

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek